O trawnik należy właściwie zadbać, aby na każdym etapie wegetacji wyglądał odpowiednio i był w jak najlepszej kondycji. Jest to szczególnie ważne po zimie, kiedy trawnik nie jest siłą rzeczy w najlepszym stanie. Gdy śnieg stopnieje, a nasza darń rozmarznie całkowicie, można przystąpić do odpowiednich działań. Oczywiście nie od razu – najpierw wszystko musi obeschnąć.

Kolejny krok to przeprowadzenie wałowania. Najlepiej w tym celu sprawdzi się wał o wadze około 70 kilogramów. Pozwoli to wyrównać powierzchnię trawnika. Z powierzchni trawnika należy wygrabić liście, patyki oraz resztki wysuszonej trawy.

Zawsze po zimie znajdą się placki suchej darni. Można wzruszyć ziemię w tych miejscach i dodać nasiona lub zastosować regenerator. Inaczej sprawy się mają w przypadku powstania na powierzchni trawnika warstwy filcu. Zazwyczaj pojawia się on na darni, która ma co najmniej dwa lata.

Filcu należy się pozbyć, stosując w tym celu odpowiednie narzędzie. Jest to wertykulator. Dostępne w sprzedaży są modele ręczne oraz zasilane silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Jeśli trawnik ma niedużą powierzchnię, w zupełności wystarczy użycie wertykulatora ręcznego.

Im większy, tym lepiej nadaje się model mechaniczny z uwagi na szybsze działanie i wyższą wydajność. Sam proces wertykulacji polega na nacinaniu darni na głębokość 3-7 centymetrów. W tym celu urządzenie zostało wyposażone w zestaw bardzo ostrych noży. Na początku kwietnia zaleca się, aby trawnik potraktować właściwie dobranym nawozem.

Rośliny muszą być wtedy suche, a ziemia wilgotna.