Istnieje wiele sposobów na to, aby dostarczyć uprawianym roślinom optymalnej dawki składników odżywczych. Należy pamiętać, że rośliny pobierają ważne dla siebie pierwiastki przede wszystkim z gleby. Im bardziej jest ona żyzna, tym lepiej rozwijają się w niej rośliny, o czym warto pamiętać. Warto też zdawać sobie sprawę z faktu, że nie zawsze ziemia w ogrodzie czy na polu jest odpowiednio przygotowana na przyjęcie hodowanych roślin. Dobrym pomysłem będzie sprawdzenie składu chemicznego gleby, zwłaszcza gdy hodowla ma mieć charakter komercyjny.

To czy gleba nadaje się do uprawy roślin zależy głównie od zawartości w niej próchnicy. Są to organiczne resztki rozkładające się w ziemi, co wywołuje naturalne procesy chemiczne. W ich ramach wytwarzane są pierwiastki takie jak azot, fosfor czy potas, które są kluczowe z punktu widzenia poprawnego rozwoju roślin. Ewentualne braki należy uzupełniać, a w tym celu stosuje się odpowiednio skomponowane nawozy. Do dyspozycji mamy szereg rozwiązań, które zaliczają się do opcji sprawdzonych i efektywnych.

Wiele osób ceni przede wszystkim nawozy naturalne, oparte między innymi o kompost i torf. Ciekawą opcją są również nawozy zielone bazujące na resztkach roślinnych oraz drobnych roślinkach hodowanych wyłącznie z myślą o przygotowaniu nawozu. Część z hodowców ceni także właściwości obornika. Wśród preparatów sztucznych prym wiodą nawozy granulowane, które stanowią doskonałe rozwiązanie z uwagi na swoją efektywność oraz walory praktyczne. Wymieszane z suchą ziemią po jej obfitym podlaniu rozpuszczają się stopniowo, uwalniając do gleby wartościowe składniki.