Ogród marzeń w zasięgu ręki? Sporo uda się zrobić, o ile podejdziemy do zadania systematycznie i ambitnie. Aktualnie istnieje bardzo wiele rozwiązań, które pozwalają zamienić nasz ogród tuż koło domu w piękną, atrakcyjną enklawę. Idealną do wypoczynku, relaksu, podejmowania gości czy organizowania plenerowych imprez.

To wszystko jest bardzo miłe, ale musimy pamiętać też o tym, że cudowny ogród wymaga nakładu pracy. Nic nie zrobi się w nim samo, a zadaniem właścicieli jest z pietyzmem dbać o każdy aspekt. Do najważniejszych spraw, o które trzeba zadbać w kontekście ogrodu jest nawożenie.

Jest ono tym ważniejsze, w im gorszej kondycji znajduje się ziemia, na której przyjdzie nam sadzić lub siać rośliny. To, czy jest ona dobra dla kwiatów czy traw zależy w dużej mierze od ilości naturalnej próchnicy. Organiczne resztki rozkładają się, wytwarzając tą drogą różne związki chemiczne, wśród których prym wiodą potas, fosfor i azot.

Dzięki nim rośliny mogą się efektywnie rozwijać, przynosząc nam moc satysfakcji. Co uczynić, kiedy z jakichś względów zabraknie tej próchnicy? Oczywiście trzeba sięgnąć po najwłaściwszy nawóz. Kwestią otwartą pozostaje, na który się zdecydujemy.

Dobrze sprawdzają się nawozy organiczne naturalnego pochodzenia (nawóz zielony, kompost, torf). Można też sięgnąć po sztuczne wyroby, w tym różne rodzaje nawozów płynnych. Alternatywą dla nich są nawozy granulowane, które stopniowo przekazują ziemi składniki odżywcze, przyczyniając się do poprawy stanu roślin i ich szybszego wzrostu.