Hodowla krzewów jest ciekawym zajęciem dla osób, które chcą się realizować w materii ogrodnictwa. Są to rośliny o umiarkowanych wymaganiach, choć nie jest to regułą.

Generalnie krzewy najczęściej są hodowane z myślą o kwiatach lub owocach – również tych jadalnych, które spożywamy ze smakiem. W takiej sytuacji trzeba traktować nasze krzewy jako uprawę dochodową, której należy się wyjątkowa ochrona z uwagi na interes ekonomiczny jaki się z nią wiąże.

Rozwiązania w tym zakresie są pod ręką, trzeba tylko po nie sięgnąć. Krzewy jak wszystkie inne rośliny mogą być zagrożone przez chwasty, choć z reguły nie są one w stanie wyrządzić krzewom takiej krzywdy jak na przykład zbożom czy kwiatom.

W początkowej fazie rozwoju, kiedy świeży krzew dopiero zaczyna nieśmiało piąć się w górę, chwast może stanowić niebezpieczeństwo. Będzie w tym momencie konkurował z naszą pożądaną rośliną o składniki odżywcze zawarte w glebie, a także o promienie słońca i wodę.

Może więc doprowadzić do jej obumarcia. Bardzo często krzewom zagrażają chwasty odporne.

Są one o tyle problematyczne, że trudniej je zwalczyć nawet za pomocą herbicydów – trzeba sięgać po bardzo konkretne mieszanki, które poradzą sobie z intruzami. Pocieszające jest to, że gdy krzew jest już silnie rozwinięty i wysoki, chwast zazwyczaj nie jest w stanie z nim wygrać i może w sposób całkowicie naturalny zostać pokonany.

Ziemovit - Niech żyje ogród!

Najlepiej rzecz jasna będzie, jeśli wcześniej poddamy naszą uprawę gruntownemu odchwaszczeniu, co pozwoli wyeliminować niechcianych gości zawczasu.