Skuteczna polityka nawożenia drzew i krzewów jest bardzo ważna, dlatego należy ją jak najszybciej wdrożyć i praktykować. To istotne o tyle, że jeśli zaniedbamy te rośliny, efekty nie będą dobre. Wydawać by się mogło, że ani drzewa, ani krzewy nie należą do roślin szczególnie wymagających, ale to błędne podejście. W rzeczywistości trzeba wykonać sporo różnych działań, aby miały się one dobrze i wspaniale rosły wolne od chorób i szkodników.

Możliwości, które jako hodowcy mamy w tym zakresie są naprawdę rozległe. Pielęgnacja drzew i krzewów może zostać przez nas podzielona na niejako dwa segmenty. Z jednej strony segment związany z estetycznym wyglądem roślin, które należy poddawać raczej nieskomplikowanym zabiegom upiększającym. Regularne docinanie jest ważne szczególnie w przypadku krzewów, drzewa raczej wolą, aby nie ingerować w ich strukturę zanadto.

Kiedy kwestie związane z estetyką będą już załatwione, warto pomyśleć o innych aspektach. Przede wszystkim tych związanych z nawożeniem. Bez względu na rodzaj rośliny stosowanie nawozu jest potrzebne i uzasadnione, co wynika z różnych przesłanek. Musimy mieć na uwadze fakt, że w glebie może znajdować się zbyt mało składników odżywczych, bez których nie tylko drzewo, ale nawet trawa nie będzie wyglądała odpowiednio.

Należy je zatem uzupełnić, jeśli akurat doszło do niedoboru. Eksperci są raczej zgodni, że najlepszym nawozem dla drzew i krzewów jest kompost. Skutecznie wzbogaca on podłoże. Nie należy też lekceważyć innych nawozów, w tym przede wszystkim mineralnych.