Ładna trawa pięknie rośnie, ale może napotkać swoich naturalnych wrogów. Zaliczają się do nich chwasty, które nierzadko same są trawami, jednakże z różnych względów nie życzymy sobie, aby rosły razem z wysianym trawnikiem. Musimy pamiętać, że chwast jest zawsze konkurentem roślin, które są przez nas mile widziane.

Chwast będzie tym roślinom odbierał składniki odżywcze, w określonych sytuacjach może też zepsuć wrażenie estetyczne związane z trawnikiem. To oznacza, że chwastów warto się pozbyć – im prędzej, tym lepiej. Do popularnych rodzajów chwastów, które zaliczamy do grona nieproszonych gości w trawnikach, należy przetacznik pospolity.

To chwast dwuliścienny, dość powszechny, znany również z występowania na polach uprawnych. Tam potrafi napsuć krwi rolnikom, albowiem zagraża uprawom – oczywiście rywalizując z wysianymi zbożami o wartościowe związki w glebie oraz słońce. Na trawniki działa podobnie – może spowodować, że trawa będzie się słabiej rozwijać, a tego przecież nie chcemy.

Trzeba więc zadać mu silny cios. Jak pozbyć się przetacznika? Najprościej będzie to uczynić za pomocą herbicydu zwalczającego chwasty dwuliścienne. Takich wyrobów jest na rynku sporo, a my musimy się upewnić, że wybrany przez nas poradzi sobie również z tym szkodnikiem.

Zawsze sprawdzajmy dokumentację produktu, po który chcemy sięgnąć – jedynie wówczas uchronimy się przed błędnym zakupem. Oprócz oprysku warto też zapobiegać rozwojowi chwastów w trawach innymi sposobami – na przykład poprzez zastosowanie specjalnej agrowłókniny.